Krásně hladké a plynulé linie s různými směry úhlu – taky obdivujete lidi, kteří umí tak krásně psát? Kaligrafie existuje celá staletí, pro někoho je snadným uměním, které se dá naučit, pro jiného zase ne. Pojďme se podívat na některá zajímavá fakta o tomto umění psaní.
Fakta o kaligrafii
- Střední Východ a východní Asie si kaligrafii cení mnohem více než například sochařství nebo malířství. A během vlády dynastie Jin a Tang v Číně dosáhla kaligrafie vysoké úrovně.
- Ve východní Asii používali kaligrafové inkoustový kartáč. Tělo kartáče bylo vyrobeno z bambusu či jiných podobných materiálů, jako je slonovina, stříbro, červené santalové dřevo, nefrit nebo tečkovaný bambus. Vlasy štětce byly vyrobeny z vlasů ze sibiřské lasičky, z myši, vlka, prasete, kozy, slepice a někdy i z lidských vlasů.
- Kaligrafie znamená v překladu krasopis nebo krásně napsané slovo. A není divu, slovo „kaligrafie“ je totiž odvozeno z řeckých slov „Kallos“ (což znamená Krása) a „Graphein“ (což znamená Psát).
- V západní kultuře se díky šíření gramotnosti a používání abeced odvozených z řečtiny a latiny stala kaligrafie populární uměleckou formou. Ovšem, jakmile byl zaveden tisk, kaligrafie ustoupila do pozadí a lidé dávali přednost rychlému a jednoduchému rukopisu.
- V evropských jazycích se slovo pro kaligrafii našlo až na konci 16. století. V anglickém jazyce bylo slovo „kaligrafie“ zavedeno až v roce 1613.
- V 19. století se začal tisk a rukopis vzájemně ovlivňovat a doplňovat, a to zejména v reklamě, kdy kaligrafové začali navrhovat písma, která byla určena pro tisk.
Už jste zkoušeli tento umělecký rukopis nebo jej přenecháte zkušenějším? Na techniku kaligrafie si musí přijít sám, vyzkoušejte různé online semináře, videa, rady na internetu, uvidíte, že jednou přijdete na to, jak kaligrafická pera správně používat.
[…] Střední Východ a východní Asie si kaligrafii cení mnohem více než například sochařství nebo malířství. A během vlády dynastie Jin a Tang v Číně dosáhla kaligrafie vysoké úrovně. https://ezpravodaj.cz/kaligrafie-a-jeji-zajimavosti/ […]