Odrůda Viognier je skvělou volbou pro každého milovníka bílého vína, který ocení zejména ovocnou vůni a méně kyselin v chuti. Vinařství Starosel nabízí skvělý ročník 2019, který si zamilujete. Stačí už jen objednat láhev a těšit se na degustaci.

Historie odrůdy Viognier

Odrůda Viognier je považována za jednu z nejstarších odrůd, její historie je proto poněkud tajuplná. Před vyhynutím byla zachráněna v roce 1965 vinaři z Condrieu, odkud se později mohla dostat do celého světa. Původ podobně jako u ostatních starých odrůd není zcela znám, předpokládá se však, že pochází z Dalmácie a díky Římanům se dostala až do francouzské oblasti kolem Rhony. I proto je toto víno v dnešní době spojováno zejména s Francií, ovšem pěstováno je i v jiných oblastech.

Chuť Viognier Starosel

Vinařství Starosel nabízí tuto odrůdu vína pěstovanou na pobřeží Černého moře. Jedná se o velmi suché víno s nízkým obsahem cukru. Hodí se tedy pro všechny, kteří si chtějí užít čistou chuť vína. Jeho vůně je svěží, mísí se v ní tóny ananasu, květin a travin. I chuť se drží ovocných tónů, ovšem v hroznech se skrývají také tóny vanilky a dalšího koření. Ve výsledku tak chuť může být plná až krémovitá.

Párování Viognier Starosel

Vzhledem k tomu, že Viognier Starosel je suchým vínem s nižší kyselinou, je důležité vybírat vhodné pokrmy k párování. S oblibou je víno párováno s jarními saláty dochucenými citronem či trochou octa. Jeho chuť vynikne také ve spojení se zeleninovými předkrmy a tučnými rybami. Skvělou volbou je pak také grilované drůbeží s bylinkovým kořením. Abyste si víno mohli opravdu vychutnat, je doporučeno podávat chlazené na 9—12 °C.

Bílá vína jsou širokou kategorií, ve které můžete narazit na mnoho různých chutí. Pokud hledáte něco jedinečného a toužíte po nezapomenutelné chuti, odrůdu Viognier byste rozhodně měli vyzkoušet.