Napříč různými kulturami a náboženstvím se až dodnes mluví o tzv. stromu života. Co ale znamená? Kde je jeho původ? Proč se o tento amulet vůbec zajímat?

Význam a symbolika stromu života

Strom života je dnes už velmi populární a poměrně běžný symbol. Ne všichni jeho majitelé ale vlastně znají jeho pravý význam. Tento symbol bývá nejčastěji spojován s nesmrtelností či plodností. Strom obecně je vnímán jako posvátný symbol, který má své místo v mnoha náboženských i duchovních filozofiích. Přestože se v některých kulturách jeho symbolika může lišit, existuje několik společných znaků, které se vyskytují v každé kultuře.

Úplně obecně lze říct, že strom života představuje propojení všeho ve vesmíru. V jeho významu můžete najít soudržnost i spojení se světem. Hluboké kořeny připomínají výživu od Matky Země a husté větve zase přijímají energii ze slunce a měsíce.

Zde je několik nejčastějších významů:

 • Předek, rodina, plodnost – symbolizuje propojení s rodinou a předky. Růst rodiny je znázorněn složitou sítí kořenů a větví. Jako připomínka toho, že byste vždy měli hledat způsob, jak dále s pomocí semen a nových stromků rozšiřovat rodinu, je plodnost. A nakonec je to zelená barva listů, za kterou lze spatřit jeho vitalitu.
 • Růst, síla – silné a hluboké kořeny poskytují stromu stabilitu a dokáží odolat i těm nejtěžším bouřím, což představuje sílu. Z malého stromku se postupem času stane velký a silný strom, který vždy roste směrem ven. To má zase symbolizovat získávání lidských znalostí a zkušeností během celého života.
 • Individualita – na světě nenajdete dva identické stromy, každý je nějakým způsobem jedinečný, ať už směrem růstu, pučením větví na různých místech nebo počtem větví. A právě to ztvárňuje osobní růst člověka v jedinečnou a individuální bytost. Tím jak se časem mění strom, měníme se i my a naše zkušenosti nás formují a zvyšují naši osobitost.
 • Nesmrtelnost, znovuzrození – na podzim stromy opadávají a ztrácí své listy, díky čemuž mohou v zimě vypadat mrtvě. S příchodem jara se ale objeví pupeny a čerstvé listy. Právě zde můžete tedy spatřit začátek nového života, či nesmrtelnost. Protože i když strom stárne, vytváří semena, z kterých vyrostou nové stromky, jež nesou jeho podstatu i po jeho smrti. Stejně je to i u lidí, vždy po vás něco nebo někdo zůstane.
 • Mír – kmeny stromů jsou vysoké, pevné a stále, zatímco jejich listy vlají ve větru. To má představovat připomínku klidu a míru, který nám stromy dodávají.

Všechno toto jsou důvody, proč se symbol stromu života stal součástí tolika obydlí a dokáže vytvořit jedinečné teplo domova. Současně je také oblíbeným tvarem pro výrobu šperků a dokonce i častým obrazcem pro tetování.

V jakých kulturách se strom života objevuje?

Jak již bylo řečeno, strom života není unikátní symbol typický pro jednu kulturu. Naopak je součástí historie mnoha z nich.

 1. Keltský strom života – dnes se používá jako dekorace nebo tetování, skutečných významů má však hned několik

 2. Židovský strom života, Kabala – nejkomplexnější a nejkomplikovanější vysvětlení významu
  • Kabalistický strom života – popisuje naší životní cestu k Bohu, představuje živou formu našeho vesmíru a obsahuje 10 jednotlivých sfér
 1. Mezopotámský strom života – doplněn o ochránce s vědry představující akt požehnání
 1. Buddhistický strom života – známý jako Bhodiho strom = strom osvícení
 1. Čínský strom života – nese podobu broskve hlídanou drakem (= nesmrtelnost) a fénixem, spojován s příběhem, že kdo sní tuto broskev, stane se nesmrtelným
 1. Křesťanský strom života – objevuje se v knize Genesis a měl by být součástí Edenovi zahrady, ovoce přináší věčný život
 1. Severský strom života – kořeny stromu Yggdrasill obsahují veškerou moudrost a vědomost, síla stromu podporuje celý vesmír, je střežen Odinem, jeho větve jsou spojené s Asgardem (= vyšší já), střed je Midgard (= svět lidského ega a osobnosti) a kořeny sahají až do podsvětí (= místo stínů a podvědomých smyslů
 1. Mayský strom života – reprezentuje tvar mayského vesmíru a spojuje 3 říše (nebeskou, pozemskou a podsvětí)
 1. Islámský strom života – zakázaný strom nesmrtelnosti rostoucí v Edenu, ze kterého jedli Adam a Eva
 1. Slovanský strom života – symbolizuje světovou osu, centrum světa a inkarnaci vesmíru jako celku, v slovanských pohádkách je místem, kde žijí slovanští bohové a svatí

Závěr

Strom života má tedy velmi silné kořeny už v dávné historii. Nese s sebou spoustu významů a symbolik, které reprezentuje dodnes. Pro svou symboliku a poutavý a jedinečný vzhled se také stal oblíbenou dekorací pro zútulňování domovů. Získal si tento symbol i vás?

Klára Kohoutová, PoctiveSEO.cz