Close up of the windshield and wipers of a modern car. Automotive industry. Close up view of a pair of car wiper blades with small raindrops on window

Stěrače na auto jsou velmi důležitou součástí automobilů. Pomáhají nám při snížené viditelnosti předního i zadního okna. Tím nám zajišťují bezpečnou jízdu během nepříznivého počasí. Ovšem bohužel jsou stále podceňovaným doplňkem a jejich výměnu či péči začneme řešit až ve chvíli, kdy zjistíme, že jednoduše špatně stírají. 

Při potížích vždy vyměnit

Nedá se nic dělat – pokud máte stěrače na oknech již dlouho dobu nebo jste jim dopřáli špatnou péči a nyní zjišťujete, že nestírají, jak mají, budete je muset vyměnit – bez nich to jednoduše nepůjde. Mnoho zručných majitelů vozů, kteří chtějí pouze ušetřit, koupí na čerpací pumpě či jinde v obchodě pouze gumičky a hrají si s jejich výměnou. Ti druzí koupí stěrače celé a jednoduše je vymění. V obou případech potíže zmizí. 

Správnou péčí prodloužíte jejich životnost

Někdy je možné dobu výměny klidně i o několik měsíců prodloužit. U řidičů, kteří s vozem nejezdí pravidelně, může být životnost prodloužena klidně i o roky. Vše je jednoduché a hlavní krok spočívá pouze v základní údržbě. Ta zabere pouze pár minut a potřebovat budete pouze to, co máte běžně doma. Takže nemusíte nic kupovat a zbytečně utrácet za speciální přípravky, které nestojí zrovna málo.   

Údržba tkví pouze v jejich pravidelném čištění a správné manipulaci. Péči poskytněte především gumičkám, které jsou v těsném kontaktu se sklem. Nečistoty na nich mohou sklo poškrábat, čímž se sníží viditelnost zejména při slunci. Postup je jednoduchý. Vezměte si čistý hadřík z jemné tkaniny a následně na něj naneste přípravek na leštění oken. Pokud takový nemáte, stačí smíchat teplou vodu s několika kapkami mycího prostředku na nádobí. Nyní můžete gumičky na stěračích utřít pomocí čističe, který jste si zvolili. Nechte je uschnout a přiklopte zpět k oknu.    

Dalším krokem je zvedání stěračů ze zamrzlého skla. Nejdříve nechte okna rozehřát a následně oddělejte jeden stěrač a následně druhý. Je to jednoduché, nenáročné a levné.