Žijeme v době, kdy hračkářský průmysl chrlí na trh nepřeberné množství hraček. A rodiče je samozřejmě hrdě nakupují v dobré víře, že udělají radost svým dětem. Mají ale děti skutečně z mnoha hraček radost? Vyhrají si se všemi?

Kolik hraček je dost hraček?

Pravdou zůstává, že děti si obvykle v určitém věku hrají aktivně jen s pár hračkami a jejichž počet byste spočítali na prstech jedné ruky. Navíc děti jsou velmi kreativní a jejich svět fantazie nezná mezí, hračku si dokáží vyrobit a vidět ji i ve věcech každodenní potřeby.

Jaké hračky domů pořizovat?

Při výběru hraček pro děti byste měli dbát na to, aby hračky byly bezpečné, pro děti poutavé a zároveň, aby je nějakým způsobem rozvíjeli. Samozřejmě je třeba brát v potaz také věk vašich dětí.

Hračka pro děti by proto měla:

  • odpovídat věku dítěte
  • být vícefunkční, využitelná pro různé hry a modifikace
  • být trvanlivá, odolná a kvalitní
  • být esteticky působící
  • rozvíjet dětskou fantazii a vztahy mezi dětmi

Kostky a stavebnice

Stavebnice jsou hračkou, která rozvíjí představivost, myšlení, vnímání, hrubou i jemnou motoriku a neměla by proto chybět v žádném dětském pokojíčku. Kostky a stavebnice jsou hračkou, kterou využívají pro svou hru děti malé i ty větší.

Nejmenší děti sice s kostkami spíše hází, od dvou let začínají stavět komíny nebo řady. Postupně se jejich stavící dovednosti zlepšují a dokáží stavět z kostek celá města a využívají stavebnice i pro další hru.

POZOR: Dejte pozor na velikost kostek a dílky stavebnic, zvlášť pokud je pořizujete dětem mladším tří let.

Maňásci, loutky, divadlo

Další skupinou hraček, která se hodí pro holky i kluky, malé i velké, jsou maňásci, loutkové divadlo a další. Jedná se většinou o cenově dostupné hračky, můžete si je například vyrobit i doma.

Navíc pomocí divadla můžete také účinně bojovat kreativitou proti nudě. Starší děti si rády píší scénáře, vytváří kulisy a chystají představení pro svoje rodiče a sourozence.

Pohybové hračky

Chybět by doma neměly ani hračky rozvíjející pohybové dovednosti. Může se jednat o:

  • houpací koně
  • houpačky a prolézačky do zahrady
  • balanční podložky
  • míče
  • odrážedla, kola a další sportovní náčiní

Deskové a společenské hry

V kolika letech jste se vy poprvé setkali s první deskovkou? Dnes se první, primitivnější, společenské hry vyrábí už pro batolata. Dítě se při společenských hrách učí prohrávat i vyhrávat, osvojují si pravidla her a střídání rolí – jednou hraju a jednou čekám.

Deskové a společenské hry by proto taky neměly chybět v žádném dětském pokojíčku. Navíc často jsou to právě společenské hry, ke kterým bývají přizváni rodiče, a to i v pozdějším věku dítěte. Čím více hráčů, tím větší zábava.

Jedna oblíbená hračka

Dětem by také neměla chybět jedna oblíbená hračka. Ta se většinou nedá koupit s úmyslem “toto bude ona!” Jistě budete překvapení, jaké hračky se stávají pro děti tou nejoblíbenějším, která jim někdy zůstane až do dospělosti.

Obvykle jde o hračku, kterou by rodiče jako favorita na oblíbenou hračku nikdy netipovali. Může to být panenka s růžovými vlasy, mluvící křeček nebo plyšový medvídek, kterému chybí ucho.

Děti však k této hračce mají z nějakého důvodu velmi silnou citovou vazbu, všude jí tahají, povídají si s ní, nesmí chybět na žádném výletu nebo přespání u babičky.



Jak si s dětmi (a hračkami) hrát?

Dětský svět je o hře. Prostřednictvím hry děti poznávají svět a učí se nové věci. Rodič by jim na této cestě měl být průvodcem a i když si děti často hrají samy nebo mezi s sebou, občas si jistě chtějí hrát i s vámi.

To je skvělá příležitost, jak s dětmi strávit více času, prohloubit vzájemný vztah a také je můžete něco naučit nebo formovat jejich osobnost.

TIP: Přečtěte si inspirace, jak vychovávat dítě tak, aby bylo vedené k zodpovědnosti

  • Oprašte hry ze svého dětství a naučte své děti hrát si jako za starých časů, taková hra vás pravděpodobně vcucne a nepustí i v dospělosti a navíc děti budete inspirovat k dalším a dalším hrám novými podněty
  • Pro společnou hru nemusíte využívat jen hračky, které máte doma. Vyrazte společně ven, na hřiště, do parku, do lanového nebo zábavního centra
  • Vyhraďte si na hraní s dětmi každý den čas. Můžete tak poodhalit například i to, co děti baví a lépe potom vybírat jejich zájmové kroužky ve školním věku
  • Nezapomínejte také na knížky. Sice se nejedná o hru v pravém slova smyslu, ale i čtení knížek může být zábava, na kterou budete jednou vzpomínat
  • Povídejte si s dětmi o tom, jak si hráli například ve školce, můžete tak zjistit, co děti baví a zároveň dítko ucítí, že o něj máte zájem a i vaše fantazijní hra se bude zlepšovat

Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz