Woman exercise workout in gym fitness breaking relax holding apple fruit after training sport with dumbbell and protein shake bottle healthy lifestyle bodybuilding.

Balanční pomůcky jsou ideální pro aerobní a balanční cvičení při fitness tréninku k rehabilitaci těla a pro zdravé sezení. Pokud tedy do své tréninkové rutiny zapojíte balanční desku či podložku, tak si efektivně protáhnete celé tělo. Balanční podložky jsou malé, ale ve skutečnosti velké pomůcky k procvičení celého těla.

Cvičení na balanční podložce a desce je vhodné pro lidi, kteří utrpěli úraz pohybového aparátu (u kloubů, u kolen, u kyčlí nebo páteře) k tzv. doléčení. Balanční podložky a desky slouží k posílení svalů, zlepšení koordinace svalového a nervového systému, k posílení kloubů a spalování kalorií. 

Tyto podložky můžeme použít k základním cvikům, ale i při kardio cvicích či posilování. Cvičením na balanční podložce či desce působí i jako prevence proti zranění páteře a vnitřních orgánů. 

Při výběru balanční podložky nebo desky je nejdůležitější její nosnost, pokud kupujete desku či podložku pro sebe, řiďte se svojí váhou, pokud plánuje na této podložce či desce cvičit více lidí, kupte tu, která má nejvyšší nosnost. 

Balanční desky a podložky se vyrábějí v různých velikostech. záleží na tom, kolik máte místa na cvičení v bytě či domě. Balanční desky se prodávají v podobě pevného, plastového disku s vypouklou spodní stranou. Fungují podobným způsobem jako balanční podložky.

Deska slouží ke zlepšení držení rovnováhy a rychlejším reakcím. Výhodou těchto desek je jeho nízká cena. V balíčku s balanční podložkou či deskou najedeme i pumpičku k nafouknutí. Některé desky mohou obsahovat i gumová madla, díky kterým můžeme do tréninku zapojit i své ruce. 

BALANČNÍ PODLOŽKA BOSU

BOSU patří mezi velmi oblíbený systém cvičení určený pro zpevnění svalů těla. Základem je speciálně vyvinutá nafukovací kopule, kterou můžeme používat z obou stran (vypouklou i rovnou). Bosu znamená z anglického ,,both sides up´´ obě strany nahoru. Balanční podložky Bosu je vhodné kombinovat s činkami či jednoručkami. 

CVIČENÍ S BALANČNÍMI PODLOŽKAMI A DESKAMI

Mezi nejčastější cviky s balančními podložkami a deskami patří:

stání na jedné noze – jeden z nejčastějších cviků a zároveň i test na jaké úrovni jste schopni udržet rovnováhu

izometrický most – tento cvik patří mezi nejčastěji používané a zapojuje současně vnitřní, břišní svaly, záda a pánev. Trénuje a pomáhá zvyšovat sílu celého trupu

plank – lokty se opřeme o podložku, a držíme tělo v rovné linii co nejdéle

horolezec – je na posilnění rukou a spodní části těla, zaujmeme pozici jako při klasickém kliku akorát s tím rozdílem, že více vystrčíme zadek nahoru, rukama se                                opřeme o měkkou část podložky a střídavě zvedáme k hrudníku levou a pravou nohu

dřepy, výpady, kliky, superman, zadní delty, hyperextenzebalanční podložkou si zacvičí začátečník i pokročilejší sportovec. Výběr konkrétních cviků je pak již zcela nás a jak se bude zlepšovat kondice můžete přecházet na stále náročnější varianty.