Japonsko totiž patří k největším investorům v Británii.
Japonsko varovalo kandidátů na post britského premiéra, že v případě odchodu Británie z Evropské unie bez dohody by se japonské investice mohly z ostrovní země stáhnout a Boris Johnson či Jeremy Hunt by se takovému scénáři měli vyhnout.

Japonsko, které patří k největším investorům v Británii, se velmi obává neřízeného brexitu, který by měl mimořádně negativní důsledky na japonské firmy v Británii, upozornil v rozhovoru pro BBC japonský ministr zahraničí Taró Kono.

Brexit podle Japonska

„Prosím vás, jen ne tvrdý brexit,“ řekl Kono. „Některé firmy už začaly s přesunem svých aktivit do jiných evropských lokalit“. Na otázku, zda by Británie mohla o investice přijít, Kono odpověděl, že „je možné, že objem investic bude nižší“.

Po odložení termínu brexitu z března plánuje Británie opustit Evropskou unii 31. října. Zbývající kandidáti na funkci šéfa Konzervativní strany, a tím i na post britského premiéra, Johnson a Hunt, uvedli, že jsou připraveni i na odchod z EU bez dohody, i když to není jejich priorita.

Brexit Británie

Kono řekl, že v případě brexitu bez dohody hrozí automobilkám celní kontroly a je možné, že jejich provozu tak nebudou moci na britském trhu pokračovat. Japonské automobilky Nissan, Toyota a Honda se přitom loni podíleli na celkové produkci aut v Británii zhruba polovinou.