„Pojď, půjdeme ven, svítí tam sluníčko. Alespoň nachytáme trochu vitamínu D.“ Pokud jste tuto větu někdy slyšeli nebo ji dokonce použili, pak to byl přesně vitamín D3, který jste šli „nachytat“. Proč je pro vás důležitý a co vám přináší?

Nepostradatelná skupina D

Cholekalciferol, neboli vitamín D3, je jednoznačně nejznámější z celé D skupiny. Chrání vaše kosti a zuby, ovlivňuje správnou funkci svalů a to nejdůležitější – je naprosto nepostradatelný pro to, aby vám správně fungovala imunita.

Tento vitamín je vaším nezbytným ochráncem! Tělo dospělého člověka ho potřebuje minimálně 600 UI denně, což rozhodně není právě málo! A až do hodnoty 4 000 UI by se dalo říci – čím více, tím lépe! Navíc – nedostatek vitamínu D je v naší populaci velmi rozšířeným fenoménem!

Jak už je uvedeno v úvodu, jeden z velmi dobrých zdrojů, jak tento vitamín můžete načerpat, je slunce. Uvádí se, že vystavení se přímému slunci  na dobu 15 minut (bez ochranných prostředků) je pro denní přísun vitamínu D dostatečná doba. To bychom měli pokryté jarní a letní měsíce. Ale co dělat na podzim a v zimě?

Vitamín D3 najdete samozřejmě také v potravě. Jedná se o vitamín rozpustný v tucích, a tomu také odpovídají jeho hlavní nositelé. Jsou to především tučnější mořské ryby, jako například makrela nebo losos, skvělá jsou také tresčí játra. Výborným zdrojem jsou také játra, máslo nebo třeba vaječný žloutek.

Jak doplnit přirozené zdroje 

Nedostatek vitamínu D vás potrápí hlavně v zimních měsících, kdy je slunečních paprsků často poskrovnu. A zrovna v nich ho potřebujeme, kvůli zvýšeným nárokům na naši imunitu, nejvíc. Nebojte se proto sáhnout po těch správných doplňcích stravy.

Výbornou volbou jak ho doplnit může být třeba doplněk stravy s vitamínem D. Stačí zapít vodou jednu tabletku denně a dostanete v jednom polknutí 2 500 UI. Nemusíte tak křečovitě přemýšlet nad skladbou svého jídelníčku. Nepostradatelnou volbou se tento prostředek může stát pro vegetariány nebo vegany, kteří mohou mít s příjmem tohoto vitamínu potíže.

Nízké hodnoty vitamínu D3 se ale netýkají pouze dospělých. Důležitý je i pro vaše ratolesti. U dětské verze je doporučená denní dávka 400 UI. A jedna pastilka přípravku D3 pro děti obsahuje přesně tuto hodnotu! Posilte své kosti, zuby a svaly a udržte svou imunitu v takové kondici, aby vás skutečně chránila.