Pakostnice, jak je také dna často nazývána, se vyskytovala jež před staletími a trápí lidi dodnes. Věděli jste, že nemoc dna trápí zhruba 1 % celosvětové a až 10 % české populace? Jak ale vlastně vzniká, jaká s sebou nese rizika a jak předcházet jejímu vzniku?

Podívejme se společně ještě kousek do minulosti. Dnu, pakostnici, popisují již obyvatelé starověkého Egypta, Řecka a Říma. Mezi lidmi je dodnes známá pod přezdívkou nemoc králů či nemoc bohatých, kterou si vysloužila především proto, že touto nemocí trpěli právě lidé z vyšších vrstev, kteří jedli hodně masa a pili příliš vína.

Co je to DNA

Dna se řadí mezi revmatologické zánětlivé onemocnění, které je způsobeno poruchu metabolismu purinů. V důsledku toho se zvyšuje hladina kyseliny močové v krvi a hromadí se její krystaly, tzv. uráty, v lidském organismu.

TIP: Víte, co je kyselina močová a jak snížit její hladinu v těle?

Příčiny vzniku DNY

DNA může mít hned několik příčin vzniku. První z nich je již zmíněná zvýšená hladina kyseliny močové. Dále pak může velkou roli sehrát dědičnost, která je příčinou nemoci u více než poloviny pacientů. Kromě toho je tu také nesprávný životní styl, především pak nadměrná konzumace alkoholu, špatný pitný režim nebo nedostatek pohybu.

Méně častou příčinou je také užívání diuretik nebo chemoterapie. Protože k hromadění kyseliny močové může docházet i v důsledku jejího nedostatečného vylučování, je jednou z příčin i ledvinová nedostatečnost.

Příznaky DNY

Choroba dna, pakostnice, má několik charakteristických příznaků. Mezi příznaky můžeme řadit:

  • Silné noční a ranní bolesti kloubů (nejčastěji trpí palec u nohy)
  • Zarudlost, otok a citlivost kloubů
  • Ledvinová kolika

Je běžné, že otoky na kloubech časem můžou ustoupit, nemoc ale přetrvává. U neléčené pakostnice dochází k opakování atak po měsících i letech. V chronickém stádiu může ataky doprovázet zvýšená teplota nebo horečka, zimnice a celková únava.

Konečným stádiem je pak ukládání urátů do oblasti kloubů, čímž dochází k vzniku tzv. tofů, což jsou měkké boule na drobných kloubech (nejčastěji na rukou).

Rizika nemoci DNA

Pokud nedojde k včasné léčbě, může u pacienta, kromě degenerace kloubů a onemocnění ledvin, docházet k:

  • nadýmání
  • průjmům
  • pálení žáhy
  • pálení v konečníku
  • bolesti hlavy a svalů

Diagnostika nemoci

Diagnostika nemoci spočívá v určení hladiny kyseliny močové v krvi, která se musí lišit od předem stanovené normy. Dále se pak podstupuje rentgen postižených kloubů a sonografické vyšetření močového ústrojí.

Normální hodnoty kyseliny močové v krvi:

  • Pro muže 220-420 µmol/l
  • Pro ženy 140-340 µmol/l

Věděli jste, že nejčastěji touto nemocí trpí muži ve věku 40-50 let? U žen se nemoc vyskytuje spíše po menopauze.

Léčba nemoci

Léčba zakládá na zdravém životním stylu, kterému se pravděpodobně nevyhne žádný z pacientů. Od lékaře dostanete několik tipů pro zdravější stravování, které je nutné dodržovat. Velká část léčby je tedy právě v rukou pacienta, nikoliv lékaře.

Kromě změny stravovacích návyků je léčba doplněna léky, které mají za úkol především tlumit bolest a potlačovat zánět. Dále jsou pak užívány léky snižující tvorbu kyseliny močové, kterým je například Purinol. V chronickém stádiu nemoci se ošetřujícím lékařem stává ortoped.

Klára Kohoutová, PoctiveSEO.cz