Bez kuchyně jako by nebylo bydlení. Je to místo, kde se tvoří ty nejlepší recepty a každá hospodyně si chce toto království zútulnit po svém. V dobách minulých se začínalo vařit na otevřeném ohni v jeskyních nebo v místnosti, kde se zároveň spalo i jedlo. Postupem času se místnost oddělila, začaly se stavět krby a používaly se kotlíky vyrobené ze železa, bronzu nebo mědi. První sporáky se objevily kolem roku 1800, od začátku 20. století se rozšířila elektrická síť a s ní byly zavedeny i elektrické sporáky, dřezy a celková čistota prostoru se zlepšovala. Ale pojďme se vrátit zpět do moderní doby.

Propojení kuchyně a obývacího pokoje

Dnešním trendem, který si získává na oblibě, je propojení obývacího pokoje a kuchyně. Jde o otevřený prostor a není jasně určeno, kde kuchyň začíná a kde končí. Pokud zrovna vaříte, můžete zároveň sledovat oblíbený pořad v televizi. Díky tomuto uspořádání lze využít prostor i pro jídelnu, kde umístíte například jídelní set pro 6 osob. Praktickým prvkem je kuchyňský ostrůvek, který může sloužit jako oddělení kuchyně od obývacího pokoje. Zároveň budete v centru dění a můžete obsloužit rodinu nebo návštěvu ihned od pracovní plochy.

Oblíbené přírodní materiály

Použití přírodních materiálů, ať už na pracovní desku či skříňky, je velice oblíbeným trendem, který se jen tak neokouká. Výrazným prvkem bývají pracovní desky z mramoru nebo žuly, které se dají zakoupit i v dokonalé imitaci. V kombinaci s bílou budou tyto materiály působit luxusním dojmem. Nezapomeňte doplnit kuchyň květinami nebo ještě lépe bylinkami umístěné v květináčcích, které dodají prostoru vzdušnost a budete je mít vždy po ruce.

Trendy barvy

Nebojte se barevných kombinací. Trendy barvy roku 2022 jsou růžová nebo zelená, tyto barvy vnesou do domu optimismus, stabilitu a harmonii. Pokud ale sníte například o kuchyni z přírodního materiálu v kombinaci s černou nebo šedou, zvolte doplňky v pastelových barvách. Rozzáří tak celkově místnost a budete překvapeni, jak tyto kombinace dokážou vytvořit oázu pro klidné vaření.

Minimalismus

Méně je někdy více, a to platí i u zařizování kuchyně. Záleží kolik místa máte k dispozici a jestli zvolíte přímou kuchyňskou linku nebo rohovou. Taková kuchyňská linka 260 cm se bude v prostoru skvěle vyjímat. Pokud jste milovníky čistých linií, vsaďte na bílou kuchyň v matném či lesklém provedení, která v kombinaci například s černou nebo antracitovou vytvoří nadčasovou místnost, kde se budete cítit jako v ráji a vaření půjde od ruky.

Futurismus

Použití tohoto stylu zahrnuje použití nejnovějších materiálů a technik, ale také dynamické formy. Mezi nejoblíbenější materiály se řadí hliník, ocel, organické sklo nebo polykarbonátový plast. V případě vytváření tohoto stylu se doporučuje používat bílou barvu v kombinaci s béžovou nebo šedou. Místnosti v tomto stylu jsou většinou větší, než je obvykle, a zařízeny jsou trochu stroze, je to z důvodu absence různých dekorací a nadbytečných věcí. Důležité znaky jsou jednoduché a hladké tvary, jasné okraje – to je to, co odlišuje futuristický interiér.

Horní skříňky nejsou třeba

Trochu netradiční se stávají kuchyně bez horních skříněk. Ano, čtete správně. Kuchyně nemusí být zaplněna skříňkami různých tvarů a velikostí, aby bylo co nejvíce úložného prostoru. Naopak, pro milovníky minimalismu je tohle vhodná varianta, navíc ušetříte materiál a spoustu místa. Horní skříňky lze nahradit pouze policemi, na které nádobí jednoduše vystavíte, může se to zdát jako něco nemyslitelného, ale prostor tak působí vzdušně a budete zde cítit volnost.

Vzorované podlahy

V neposlední řadě je třeba myslet i na podlahu, která bude dolaďovat prostor kuchyně. Designéři a architekti vsadili v roce 2022 na vzorované podlahy, buďto ze dřeva nebo i jiných materiálů. Nebojte se kombinovat mozaiku nebo světlé a tmavé dřevo. Budete sami překvapeni, jakou podívanou tyto materiály vytvoří.