Na pražské Letenské pláni se dnes odpoledne konala jedna z největších demonstrací od listopadu 1989. Sešli se zde desítky tisíc lidí, kteří žádali demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) pro podezření z konfliktu zájmů a zneužívání dotací.
Protest se oficiálně skončil krátce po sedmé večer. „Neděláme revoluci. Varujeme před změnou. Varujeme před tím, kam se pod Babišem a Zemanem naše země ubírá, „řekl jeden z organizátorů Benjamin Roll.

Zakladatel spolku Milión chvilek pro demokracii Mikuláš Minář shrnul průběh dosavadních demonstrací, stíhání premiéra, odvolání ministra spravedlnosti a jmenování Marie Benešové do tohoto úřadu. „Vrcholem je včera představena novela o prokuratuře,“ řekl Minář.

Novela má Benešovy umožnit výběr většiny členů komise, která volí generálního prokurátora. Neodvolatelnost generálního prokurátora má přitom platit až od roku 2022.

Demonstrace nekončí

Demonstrace přilákala přes 258 000 lidí. Zpravodajské portály iDNES.cz a Novinky.cz to uvedli na základě výpočtu mobilního operátora T-Mobile. Šlo tak zřejmě o největší demonstraci v Praze od roku 1989.

Minář avizoval, že pokud Andrej Babiš neodstoupí, další protest se bude konat opět na Letenské pláni a to 16. listopadu.

Na podzim už totiž budou finální závěry auditů Evropské komise. V případě mimořádných událostí se ale podle Minar mohou budoucí demonstrace uskutečnit i dříve.

Demonstrantů podpořily desítky divadel včetně herců Národního i Dejvická divadla. Prohlášení proti českému premiérovi podepsali například herci David Prachař, David Matásek, Ondřej Pavelka či Pavla Beretová. Na pódiu vystoupil i Jaroslav Šebek z Asociace soukromého zemědělství, který Andreji Babišovi vzkázal, že pokud se situace nezlepší, zemědělci přijdou na podzim demonstrovat na traktorech.

Politici na Letné nevystoupili

Připraven antikonfliktní tým
Policie měla na Letenské pláni připravené desítky příslušníků z pořádkových jednotek, dopravní policie, antikonfliktní týmu i kriminálky.

Impulsem demonstrace byla demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) a výběr jeho nástupkyně Marie Benešové (za ANO).

Kněžínek svůj úmysl odejít z vlády oznámil den poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo.

Babiš: Nerozumím tomu, proč lidé proti mně protestují
Andrej Babiš podle svých slov stále nerozumí tomu, proč proti němu lidé protestují. Neupírá jim však právo vyjádřit vlastní názor a navíc, od svých příznivců cítí podporu.

„Máme 30 let svobody a demokracie, lidé mají právo vyjádřit svůj názor. S paní ministryní Benešovou jsme udělali vše, abychom vyvrátili ty domněnky, splnili jsme i požadavky týkající se zákona o státním zastupitelstvu. Takže tomu velmi nerozumím, proč se to děje. Mrzí mě to, lidé protestují proti něčemu, co se nestalo a ani nestane. Většina tvrzení není ani pravdivá, „řekl dnes novinářům bez protestu Babiš.