Hypotéky jsou v České republice stále více využívanou možností, jak získat finance nejen na bydlení. Hypoteční trh nabízí celou řadu produktů, které se dají přizpůsobit přesně na míru každému žadateli. Pro hypotéky také hovoří fakt, že celých 95 % klientů je s nimi v zásadě spokojeno. 

  • Za celé čtvrt století, kdy jsou běžnou součástí života mnoha z nás, se jejich podmínky přizpůsobily žadatelům natolik, že je dnes většina žadatelů vnímá jako první možnost na cestě za splněním svého snu o vlastním bydlení. 

Dle informací portálu Lundea celá čtyři procenta klientů, kteří mají s hypotékou zkušenost tvrdí, že se přes výhodné podmínky hypotéky museli určitých věcí vzdát. Přesto by pro ně byla možnost hypotéky opět přijatelná. 

  1. Úrokové sazby jsou dnes mnohem příznivější

Postupem času se velice snížila úroková sazba nabízených hypoték. Je to jistě dáno tím, že je na trhu mnoho poskytovatelů, kteří si navzájem tvoří konkurenci. První hypotéky se vyznačovaly průměrnou úrokovou sazbou, která mnohdy přesahovala až 13 %. 

  • V současné době má v úmyslu postavit nový dům za pomoci hypotéky pouze 22 % žadatelů. 
  • Spíše si tedy půjčujeme na koupi bytu nebo již postaveného domu. 

Mezi žadateli je více než polovina bezdětných klientů a jen kolem 20 % lidí s jedním dítětem. V současnosti mají žadatelé situaci zjednodušenou především možností využití internetových nástrojů, ke kterým patří kupříkladu hypoteční kalkulačka od Finančí patron. Na těchto webových stránkách lze také najít, jestli je pro vaši situaci vhodný některý produkt, kterým by byla půjčky pro osvč bez daňového přiznání, která by suplovala dnes už neexistující produkt, kterým byla rychlé půjčky online bez registru a příjmu.

  • Pokud se klient dostane do vážných finančních problémů, které už nelze řešit žádnou jinou cestou, pak je ještě možností zpětný odkup nemovitosti od portálu Záchranná síť
  • Možnost, která vám může pomoci splatit všechny dluhy, ale při které nepřijdete o svou nemovitost. 
  • Sice ji prodáte, ale stáváte se jejím nájemcem a po celou dobu na ni máte předkupní právo.