Přemýšlíte nad koupí opeřence do domácnosti? Občas lidé mají pocit, že když si koupí papouška nebo třeba morče, čeká je menší starost než při péči o kočku nebo psa. Není tomu ale vždy tak. I ptáci totiž potřebují dost péče a pozornosti. Víte, co by vás mohlo při pořízení překvapit nebo na co si dát pozor?

Chov je třeba pečlivě zvážit

Papoušci budou stejně jako psi a kočky potřebovat vaší pozornost a péči. Ta se ještě násobí – některé druhy papoušků se totiž dožívají i více let než jiní mazlíčci. Pokud se rozhodnete pro velké exotické opeřence čekají vás navíc i návštěvy veterináře. Vybírejte proto pečlivě a své rozhodnutí řádně zvažte.

Kromě péče a pozornosti mějte na paměti, že soužití papouška s jinými domácími mazlíčky jako jsou kočky, může být náročnější a pro papoušky stresující. Stejně tak musíte zvážit chov papouška v domácnosti s dětmi – nebudou se papouška bát?

Papoušci jsou žvanilové

Papoušci jsou pěkně ukecaní! Proto se také lidem často líbí, ale ustojíte to? Zábava je to chvíli, ale pokud máte rádi svůj klid a ticho po příchodu z práce, s papouškem si ho moc neužijete.

Existují i druhy papoušků, které bychom vám kvůli jejich hlučnému křiku v takovém případě nedoporučovali. Patří mezi ně třeba kakadu, před jeho křikem vás neochrání leckdy ani odhlučněné stěny.

Ptáte se, jaký papoušek je tedy do bytu vhodný? Pro chov ptáků v domácnosti můžeme doporučit malé druhy ptáků jako jsou andulky, korely nebo kanárci.

Vybavení pro papoušky

Úplně tím nejdůležitějším a nejzákladnějším vybavením pro papoušky je klec pro ptáky. Pečlivě ale zvažte její velikost, není nic horšího než malý životní prostor, také byste nechtěli žít v příliš těsném obydlí.

Každý papoušek by měl mít také nárok na pravidelný pohyb mimo klec. Je dobré mu tedy pravidelně dopřávat proletění po domácnosti. I na to je potřeba se připravit a odstranit z místností nestabilní a nebezpečné předměty, které by mohly vašeho nového mazlíčka ohrozit. Věděli jste, že pro papoušky jsou jedovaté i některé druhy rostlin?

V kleci by papouškovi neměly chybět ani hračky, aby se příliš nenudili. Pořiďte jim proto nejrůznější bidýlka, houpačky, zrcátka nebo rolničky. Samozřejmě nezapomínejte ani na misku na krmení a pítko.

Papoušci nemusí být jediní opeřenci v domácnosti

Věděli jste, že papoušci nemusí být jediní opeřenci, které můžete chovat v domácnosti? Mezi další oblíbené patří slepice, s těmi navíc přichází i benefit kvalitních, zdravých, domácích vajíček.

Někteří lidé si troufnou chovat slepice nebo křepelky i v panelových bytech. Takový chov má ale také svá specifika. Mnohem lepší je pořídit si slepičky na zahradu do kurníku, kde budou mít dostatek prostoru a dobré podmínky pro život. I před pořízením slepic si však nastudujte, jak chovat slepice.

Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting