Z nákupu repasované výpočetní techniky není zapotřebí mít obavy. V čem tkví zásadní výhody takových zařízení?

Co je repasovaná výpočetní technika

Repasovat je možné širší okruh výpočetní techniky, ale nejčastěji se to týká použitých notebooků a počítačů. Jedná se o využití použitých zařízení z větších firem, typicky z pojišťoven či bank, případně těch modelů, které pocházejí z předváděcích akcí, ukončených leasingů firem nebo byly vráceny v zákonné lhůtě. V některých případech se může jednat i o tovární či skladové přebytky.

Jde tedy o již používaná zařízení. Cílem repasování je, velmi metaforicky řečeno, vdechnout odloženým přístrojům „nový život“. Zejména ve firemním sektoru se celé technologické zázemí mění v okamžiku, kdy jsou ještě jednotlivé součásti plně funkční, ale cílem je už firmu modernizovat.

Repasování proto představuje způsob, jak použité počítače nebo notebooky dále využít. A zároveň je zpřístupnit běžnému spotřebiteli.

Proč se repasování vyplatí

Do firemního sektoru se běžně kupují notebooky a počítače označované jako „manažerské“ nebo „byznys“. Jedná se o nejvyšší modelové řady, které vynikají velmi kvalitním zpracováním i materiály na vysoké úrovni.

Jejich životnost je mnohem delší oproti tomu, kolik času na svém prvním působišti reálně stráví. Firma odstavuje plně funkční notebooky a PC, které se díky repasování mohou snadno dostat ke koncovému uživateli.

Ten si takový přístroj sice může v obchodech běžně koupit i sám, nicméně například u nepoužitého notebooku se v odpovídající modelové řadě můžete dostat s cenou i na několik desítek tisíc korun.

K repasování se běžně používá výpočetní technika v cenové relaci nad 20 000 Kč. U levnějších zařízení by se to zkrátka nevyplatilo, neboť mnohdy takový notebook ani se statusem „nový“ nepřežije záruční lhůtu.

Jak repasování probíhá a co získá spotřebitel

Repasovaný notebook nebo počítač se otestuje a vymění se vadné komponenty. Na repasovaném počítači též zůstává plně legální operační systém s licencí. Stroj se vyčistí a takto putuje do prodeje. Spotřebitel tak může očekávat pouze drobné kosmetické opotřebení, ale plnou funkčnost.

Mírně opotřebovaná již může být baterie u notebooku. V mnoha případech se však naopak baterie mění a je tedy plně funkční. To je zásadní rozdíl hlavně i zboží bazarového, kde jeho původ ani skutečný technický stav jednoduše neznáte, ačkoli vám prodejce může tvrdit, že je předmět vašeho zájmu v pořádku.

Cena u tzv. repasů se přitom snižuje výrazně. Řádově může jít dolů o 60 až 80 % ve srovnání s původní pořizovací cenou produktu.

V případě, že by se u zařízení objevila posléze skrytá vada, což nelze bohužel vyloučit, je spotřebitel chráněn záruční lhůtou, která ze zákona činí 12 měsíců. Ta vám zakládá shodná práva jako u produktu nového.

Repasování proto představuje vhodnou alternativu pro uživatele, který chce ušetřit a současně přemýšlí o tom, že je potřeba se chovat ekologicky.