Adiprene green

Chemická společnost LANXESS vyvinula novou řadu předpolymerů MDI polyetherů obsahujících obnovitelné, biologické suroviny. Jsou vhodné pro kryty, lisovací pouzdra či pneumatiky.

K dispozici jsou pod značnou Adipren Green. Jedná se o vhodnou náhradu za stávající polyetherové prepolymery na bázi fosilních látek k výrobě vysoce odolných polyrethanových (PU) elastomerů. 

Cílem vývoje řady Adiprene Green bylo vytvoření prepolymerů na bázi bio výrobků. Takových, které umožňují výrobu komponent se sníženou stopou CO2. Díky použití polyetherpolyolů na bázi škrobu je možné snížit emise CO2 o 20 až 30 procent ve srovnání s prepolymery na bázi fosilních látek.

Podíl surovin s biologickým základem se pohybuje mezi 30 až 90 procenty v závislosti na výsledné tvrdosti komponent. Zavedením elastomerů na bázi fosetherového polyetheru se dosáhne stejného či ještě lepšího výsledku než při použití stávajících metod výroby. 

„V LANXESS máme jasnou strategii udržitelnosti. Kvůli ochraně klimatu máme cíl být do roku 2040 uhlíkově neutrální. K ochraně klimatu tak mohou používáním produktů Adiprene Green přispět i naši zákazníci,“ podotýká Markus Eckert, vedoucí obchodní jednotky LANXESS Uretan Systems.
 

Výhodou předpolymerů Adiprenu Green je i to, že se zpracovávají stejným způsobem jako běžné prepolymery. Není potřeba upravovat procesní teplotu či směšovací poměr. Při reakci s 1,4-butandiolem lze dosáhnout řady PU elastomerů s tvrdostí od 40 Shore A do 60 Shore D. Protože je PU systém univerzální, Adiprene Green může být smíchán ručně i strojově. Kromě toho mohou být prepolymery zpracovány s katalyzátory Vibracat od LANXESS.