Peníze nerostou na stromech, a když se nabízí jednoduchý způsob, jak ušetřit nějakou tu (tisíci)korunu, byla by škoda jej nevyužít. Vzhledem k tomu, že pro většinu lidí představují nejvýznamnější položku domácího rozpočtu výdaje za plyn, elektřinu a vodu, se budou následující doporučení hodit každému z vás. Tipy na praktická řešení nám prozradili odborníci z řemeslnického cechu EKOMPLEX.
1. Vyměňte starý kotel a pořiďte si kvalitní okna
Vytápění plynem a elektřinou není nejlevnější. Dovoluje-li vám finanční situace výměnu starého kotle za jiný, úspornější zdroj energie, udělejte to. Z dlouhodobého hlediska ušetříte spoustu peněz. Stejně tak při výměně starých, špatně těsnících oken za nová, přes která bude unikat mnohem méně tepla.
2. Využívejte teplo na maximum
Topenáři Liberec upozorňují, že efektivita vytápění závisí také na topných tělesech – kombinace nového kotle a starých radiátorů není právě optimální. Zároveň zajistěte, aby bezprostředně před topnými tělesy nestál nábytek či jiná bariéra.
Teplo mohou zbytečně pohlcovat i dlouhé závěsy, které radiátory překrývají. V souvislosti s efektivním využíváním tepla si také ohlídejte, aby vám teplo neunikalo přes špatně izolované vstupní dveře.
3. Vyhledejte levnějšího dodavatele energií
Uživatelé plynu z centrální plynoinstalace si mohou svobodně vybrat dodavatele energie. Požádejte o nabídku několik dalších společností a porovnejte ji s podmínkami stávající smlouvy. Nabídne-li vám některý z konkurenčních dodavatelů výhodnější podmínky, neváhejte se změnou.
4. Začněte se sprchovat
Profesionálové z oboru instalatérství vědí nejlépe, kolik vody proteče trubkami z po okraj plné vany. Čas od času si relaxační horkou koupel dopřejte, ale v rámci každodenní hygieny preferujte ekonomičtější sprchování. Kromě toho, že ušetříte za vodu, uděláte lépe pro své zdraví.
5. Ďábel je v maličkostech
Spoustu vody ušetříte díky moderní myčce nádobí. Pokud ji z nějakého důvodu odmítáte, vyměňte alespoň klasické vodovodní baterie za úspornější pákové. Snadno se s nimi manipuluje a spotřeba vody výrazně klesá. Kohoutky v žádném případě nenechávejte kapat a využíváte-li vodu z vodovodu i k pití, nenechávejte ji zbytečně odtéct, aby byla chladnější. Raději si napusťte větší množství do PET lahve či jiné nádoby, kterou uskladníte v lednici.