Našli jste dokonalý inzerát, sepsali životopis přesně na míru nabídce dané pracovní pozice, odeslali a nyní netrpělivě očekáváte, kdy vám přijde pozvání na pohovor. Ale ono nepřichází a nepřichází. Proč se vám neozvali zpět? A můžete dělat něco jiného, než jen netrpělivě kontrolovat svou emailovou schránku, kdy se konečně objeví reakce na váš životopis? I když to zní krutě, v naprosté většině případů není dostatek pracovních míst na to, aby vyšli na všechny, kteří na inzerát odpověděli. Než tedy budete naštvaní na to, že vám neodpověděli, zkuste se na chvíli zastavit. Zhluboka se nadechnout a zamyslet se nad následujícími řádky.
Více než jen odškrtávací seznam
Existují náboráři, kteří se opravdu snaží získat pro kandidáty jejich vysněnou práci. Přesto jsou pořád placení od firmy za to, aby nalezli pro danou pozici toho nejlepšího kandidáta. A tato firma bude nejspíš doporučené kandidáty porovnávat se seznamem znalostí, dovedností a zkušeností, které by očekávala od svého vysněného kandidáta na danou pozici. Náboráři se ale často řídí i podle jiných věcí než jen podle požadavků dané firmy.
Další skutečnosti, které berou náboráři v potaz
Jednou z věcí, které náborář bere v potaz je, jak daleko kandidát na pracovní pozici bydlí od místa vykonávání práce. Zohledňuje, jak velká je šance, že potenciální zaměstnanec bude nadšeně dojíždět do práce a jak dlouhou dobu by tak každý den trávil na cestách. Samozřejmě, že hrají velkou roli i klasické položky z vašeho životopisu – zda máte relevantní zkušenosti z oboru, jestli jste již někdy podobnou pracovní pozici zastávali nebo zda můžete oproti ostatním kandidátům nabídnout něco jiného. Máte nějaké specializace, absolvovali jste certifikované odborné kurzy, nebo ovládáte složité počítačové programy? Rozhodnutí může ovlivnit vaše povaha nebo takzvané soft skills. Nemusíte se ničeho bát, vaše povaha se v tomto případě bere v potaz proto, aby bylo zajištěno, že vám vaše budoucí pracovní pozice sedne a nebudete se v ní trápit.
TIP: zajímavé nabídky práce naleznete také v Praze.