Ceny pozemků se pohybují v takových číslech, že mnohdy vychází levněji již koupit nějaký stávající objekt se zahradou. Co pak ale s nemovitostí, která na něm stojí?
Kdy je lepší zbourat
V některých případech je nutná demolice. Když je dům již na první pohled ve špatném technickém stavu, není jiné řešení. Demoliční práce ale bude lepší zvolit i v případě, že jste si na technický stav domu nechali vypracovat posudek, který vyhodnotil jednotlivé dílčí závady domu. Mnohdy totiž na první pohled nepoznáme, že něco není v pořádku a o skutečném stavu budovy nás informuje právě až odborný posudek. I když máte k dispozici původní stavební výkresy, postupy nakonec v době stavby nemusely být dodrženy. V dřívějších dobách se někdy na stavbách šetřilo materiálem.
Rekonstrukce s dotací
Odborný posudek nezjistil závažné vady na dané budově? Výborně. V tomto případě bude možné dům zrekonstruovat. Pro rekonstrukci starších domů můžete využít státní dotaci. V rámci programu Nová zelená úsporám se vám například na zateplení nebo výměnu oken podaří získat část vašich nákladů zpátky. Pokud budete měnit zdroj topení, nebo využijete možnosti mít na střeše vlastní sluneční elektrárnu, příspěvek bude ještě vyšší. Vždy ale musíte počítat s tím, že plánované výdaje se mohou lišit od skutečných. Nikdy totiž nevíte, na co se při rekonstrukci starší budovy narazí.
Vlhkost jako základní problém
I když dům na první pohled může vypadat dobře, často se stává, že se při odborném posudku odhalí potíže s vlhkostí. Tento fenomén nebýval v minulých letech nijak řešen, proto velké části staveb naprosto chybí hydroizolace. Částečně vám tento problém podaří vyřešit podřezání stavby. Někdy je ale potíž také se špatnými základy. Také v tomto případě je lepší objekt zdemolovat než celý život prožít v nevyhovujících podmínkách.
Rekonstrukce je možná v případě, že je objekt v dobrém stavu.