Během letních her, ale nejen během nich je velmi důležité dbát na správný pitný režim u dětí. Snadno totiž může dojít k dehydrataci. Ta bývá často důsledkem horeček, zvracení nebo průjmů, kdy tělo ztrácí velké množství tekutin a ty nejsou dostatečně doplňovány.

K projevům dehydratace patří například suchost sliznic, minimální počet močení nebo dítě nemoc nějakou dobu vůbec, malátnost, letargie. Pokud se dehydratace u dítěte neřeší včas, může mít vážné následky, proto se tomuto problému snažte vyhýbat a dbejte na pravidelný přísun tekutin u vašeho děťátka.

Přehřátí a úpal jsou další zdravotní komplikace, které mnohým dětem a jejich rodičům znepříjemní prázdniny. Přehřátí se projevuje zpravidla horečkami, bolestmi hlavy a svalů, malátností, nevolností až zvracením jako i podrážděností. Kůže může mít našedlý nádech. Ve vážnějších případech se přidružují i ​​poruchy vědomí, halucinace, problémy s orientací a nejednou i bezvědomí.

Lékaři radí při přehřátí a úžehu umístit pacienta do chladnější místnosti s dostatečným větráním a podávat dostatek tekutin. Pomoci může i ochlazování těla vlažnou sprchou či obklady. Určitě nepodávejte bez porady s lékařem žádné léky.

Tepelný úpal je vážný stav, který netřeba podcenit. Obzvláště u malých dětí platí, že byste měli lékaře vyhledat i při mírnějších příznacích a neodkladnou lékařskou pomoc třeba vyhledat při jakýchkoliv poruchách vědomí. Jinak hrozí nepříjemné trvalé následky až smrt.

Co by mělo dítě pít?

Miminko by mělo pít vodu, nejlépe kojeneckou vodu z obchodu, kterou můžeme podávat přímo i bez Převařování. Děti by měli pít čerstvé vytištěné šťávy z čerstvého ovoce. Z nutričního hlediska obsahují šťávy všechny živiny jako celé ovoce, kromě vlákniny.

Jsou čaje vhodné?

Čaje se kojencům a batolatům nedoporučuje podávat vůbec. Čaje jsou drogy, které mají na lidský organismus různé účinky a malé děti nemusí zrovna nejlépe zareagovat na některou silnější složku v čaji.