Jewelry holding magnifying glass with a bracelet.

Také vám přijde, že nově pořízené spotřebiče a elektronika už nic nevydrží? Respektive vydrží jen tak dlouho, abyste neměli právo na záruční opravu?

Z jakého důvodu před lety pračka, lednička nebo televize vydržela i desítky let a teď aby se člověk bál, zda mu nová po dvou letech záruční doby vůbec bude fungovat? Spousty spotřebitelů nevěří na náhody a sází na „konspirační“ teorii o výrobcem instalovaných kazítkách.

Co je kazítko

Kazítko může vypadat jako běžná chyba. Při odhalení výrobce – hodnocení firem, může prohlásit, že si toho nevšiml a že se tudíž jedná o přehlédnutou chybu ve vývoji. Ale když se pak opravuje druhý, pátý či stý výrobek stejného typu nebo jakmile se vada objeví i v další generaci, pak už to rozhodně na náhodu nevypadá. Každopádně jsou to zpravidla takové „závady“, u kterých nejde prokázat zlý úmysl.

Zákon stanovuje pravidla

Snaha zabránit výrobcům ovlivňovat životnost jejich produktů vedla například ve Francii ke schválení zákona, který mluví o zakázaném „souhrnu technik, s jejichž pomocí výrobce, a to hlavně při samotné konstrukci výrobku, záměrně zkracuje jeho životnost nebo použitelnost, aby zákazníky přiměl k častější obměně“. Podle tohoto zákona jde tedy takové praktiky postihovat podobně jako další podvody.

Spotřebitelům – kam napsat recenzi na firmu – v tomto problému nahrává i fakt, že dnešní době přitahuje pozornost téma ekologie. Tudíž snaha zajistit, aby jednou vyrobené sloužilo co nejdéle. Tím pádem roste tlak na výrobce, aby vyráběli spotřebiče byly plně rozebíratelné a opravitelné.

Lze se proti kazítkům vůbec bránit

Spotřebitelé nemají moc možností, jak mohou odhalit přítomnost kazítka. Může to být třeba i celý notebook. Stačí, aby byl vyroben z plastu, který není kvalitní a notebook se časem rozpadne. Nebo pokud je uvnitř nedostatečné chlazení, žačne se přehřívat, ale nevhodná konstrukce zabrání tomu, aby šel lehce rozebrat a opravit. Větší jistotu, že výrobek vydrží, získáte u značek, které se nebojí dávat prodlouženou záruku. Lehce se dá řídit například i cenou, i když to také není zárukou spolehlivosti.